Острів Хортиця

  Острів Хортиця - унікальне творіння природи. Розташований він у Запорізькій області і омивається водами Дніпра. 12-ти кілометровий острів Хортиця з 1965 року має статус державного заповідника. Острів Хортиця вважається найбільшим на Дніпрі. Дивним чином тут поєднуються різні українські ландшафти. На острові є і ліси, і степи, і урочища, і скелі, і навіть озера. Це послужило поштовхом до розвитку тут такого різноманіття флори та фауни.

    Туристи із задоволенням приїжджають сюди. Їх приваблює не тільки багата природа. На Хортиці розташовано декілька цікавих туристичних об'єктів. Особливу археологічну цінність мають кургани, кам'яні фігури, культові споруди, що датуються бронзовим століттям. Це свідчить про те, що людина жила тут із давніх часів. У VIII-XIII століттях нашої ери по Дніпру нижче острова Хортиця проходив торговий шлях «із варяг у греки». Купці та мандрівники запливали на острів, щоб відпочити перед дорогою.


 

Хортиця Велика і Мала

    Поруч із островом Хортиця розташований Малий острів, званий островом Байди або Хортицею в мініатюрі. У XVI столітті тут було створено перше козацьке поселення. У 1553-1554 роках князь Дмитро Вишневецький, відомий під ім'ям Байда, заклав тут фортецю та верф, де будувалися військові кораблі. По суті, Вишневецький згуртував та організував розрізнені козацькі загони. Місто-фортеця на острові Байди історики вважають прототипом Запорізької Січі. Поступово острів Мала Хортиця перетворився на справжній форпост, здатний дати відсіч турецько-татарським військам. Звідси козаки під проводом Вишневецького здійснили кілька військових походів у турецькі й татарські володіння. У січні 1557 року фортеця взяли в облогу війська хана Девлет-Гірея. Облога тривала 24 дні, вороги так і не зуміли захопити укріплення. Восени того ж року ханські галери знову підступили до острова Мала Хортиця. На цей раз хан прийшов із підкріпленням. Облога була жорстокою, а сили нерівними. Вишневецький був змушений відступити. Хортицька фортеця впала. Ворог повністю зруйнував її.

    Довгий час, аж до ліквідації Запорізької Січі, острів Хортиця був головним оплотом запорізького козацтва в боротьбі проти Кримського ханства та Туреччини. У роки російсько-турецької війни (1738-1739 рр.). Біля берегів острова базувався російський флот. І сьогодні можна побачити на Хортиці фрагменти ліній земляних укріплень, побудованих у ті роки. У 1775 році за указом Катерини II Запорізька Січ була скасована. Острів Хортиця імператриця подарувала ясновельможному князю Григорію Потьомкіну. За його наказом тут був розбитий сад. У 1789 році Потьомкін передав острів Хортиця Російській імперії. Після цього острів стали заселяти німецькі колоністи-меноніти (представники одного з напрямів протестантизму). Вони залишили острів у роки першої світової війни.


Історико-культурний комплекс «Запорізька Січ»

    На острові Хортиця діє історико-культурний комплекс «Запорізька Січ», присвячений життю та побуту козаків. Туристи можуть на власні очі побачити і відвідати житло запорожців та кошового отамана, господарські будівлі, курінь, церкву та ін. Відвідування комплексу дозволяє відтворити цілісний образ козацького поселення.


 

Запорізька чайка

    Живий інтерес викликає військовий корабель XVIII століття. Цю козацьку чайку підняли з дна Дніпра та відреставрували. Знаходиться вона в спеціальному павільйоні. З цього судна велися бойові дії під час російсько-турецької війни 1735-1739 років.


Музей історії запорізького козацтва

    На Хортиці знаходиться Музей історії запорізького козацтва, єдиний у своєму роді. У музеї працюють кілька тематичних виставок та діорам. Тут представлені стародавні ікони, хрести та книги, колекцію старовинної зброї, козацький одяг та предмети побуту - одним словом все, що пов'язано з історією Хортиці, починаючи з самих ранніх часів.

    Острів Хортиця - одна з яскравих сторінок нашої історії. Не даремно він згадується у всіх туристичних путівниках. Острів Хортиця користується у туристів великою популярністю. Тут проводяться різноманітні заходи: виставки, театралізовані вистави та фестивалі. 

Кінний театр на Хортиці

    Дуже захоплюючі вистави на тему життя запорізьких козаків показує кінний театр «Козацька залога». Глядач має можливість познайомитися з козацькими звичаями та традиціями, іграми й танцями. Козаки демонструють володіння батогом, шаблею, списом, луком та стрілами, виконують різні прийоми вольтижування (акробатичні вправи на коні, що рухається). Вистави кінного театру перетворюються на справжні шоу, подивитися які буде цікаво і дітям, і дорослим.