Спаська церква в Полтаві

Спаська церква в Полтаві - унікальний історико-архітектурний пам'ятник, виконаний у давньоруському стилі. Це один із найдавніших храмів Полтави.

    Точна дата заснування Спаської церкви невідома. Спочатку храм був боковим боковим вівтарем Преображенської церкви. Перші згадки про нього зафіксовані в документах, які датуються кінцем XVII століття. У 1705 році Преображенська церква була знищена пожежею. Незабаром її відбудували як самостійний храм. За версією доктора історичних наук М. Я. Рудинського, в якості будівельного матеріалу були використані дубові бруси з розібраного старого дерев'яного храму Преображення Полтавського Хрестовоздвиженського монастиря. Це припущення підтверджується тим фактом, що вже в 1811 році Преображенську церкву розібрали через ветхість (!), і всю церковну утвар перенесли в Спаську церкву. Богослужіння у полтавській церкві Спаса проводилися аж до 1830 року.

    Спаська церква знаменита тим, що тут проходила урочиста церковна служба з нагоди особливої історичної події - перемоги у Полтавській битві, на якій був присутній сам імператор Петро І. У Спаській церкві він дякував Богові за перемогу. Згодом нащадки імператора приділяли Спаській церкві в Полтаві особливу увагу та надавали підтримку.

    На місці будинку, де зупинявся після Полтавської битви Петро І, було встановлено обеліск. За наказом Миколи І в 1847 році було споруджено новий, більш представницький пам'ятник.

    На початку ХІХ століття дерев'яна будівля Спаського храму прийшла в занепад. У 1837 році цесаревич Олександр (майбутній російський імператор Олександр II) відвідав полтавську церкву і розпорядився зберегти святиню попри все. Він пожертвував на її реконструкцію чималі на той час гроші - 2000 рублів. До меценатства спадкоємця імператорського престолу підключилося полтавське дворянство. Навіть була організована річна передплата в Росії по збору пожертвувань. Спільними зусиллями було зібрано значну суму - близько 25 тисяч рублів, і почалися відновлювальні роботи.

    У 1845 році над дерев'яною будівлею був зведений кам'яний футляр-павільйон у вигляді храму з великим присадкуватим куполом. Цей футляр повинен був захищати дорогоцінну святиню від руйнування. Його проект розробив архітектор А. Тон. У цьому ж році Спаську церкву освятили.

    У 1847 році перед її західним входом була побудована і освячена кам'яна дзвіниця. Цю дзвіницю розібрали на початку 30-х роках XX століття. Також було демонтовано й огорожу навколо храму. Але в 2009 році дзвіницю Спаської церкви відновили в колишньому вигляді і в тому ж році освятили.