Золоті ворота

Золоті ворота - архітектурний пам'ятник, що дійшов до нас із часів Київської Русі. Це оборонна споруда у вигляді вежі з широкими (понад 7 метрів) кам'яними воротами, у висоту воно досягало близько 9,5 метрів. Це були парадні ворота Києва.

    Золоті ворота було зведено приблизно в 1037, за часів правління князя Ярослава Мудрого. Будувалися вони з різної за формою цегли з обпаленої глини, так званої плінфи. Золоті ворота були добре укріплені, оскільки виконували захисну функцію - захищали головний в'їзд до Києва, в тому числі і від татарських набігів. Пізніше над воротами вежі була зведена Благовіщенська церква.

    З приводу виникнення назви Золотих воріт думки фахівців розходяться. За однією з версій Київські Золоті ворота - тавтологія назви Константинопольських Золотих воріт, через які Ісус увійшов до Єрусалиму. Інша версія пов'язує походження назви з тим, що ворота мали золотий блиск від мідної оббивки.

Золоті ворота, всередині

    Після навали орд хана Батия Золоті ворота були зруйновані. Їх відновили, і вони виконували функцію міських воріт аж до XVIII століття. Але час зробив свою справу. Золоті ворота поступово занепали та перетворилися на руїни, поховані в землі. Вони були випадково знайдені в 1832 році. З цього часу починаються реконструкційні роботи. У 70-х роках XX століття побудували павільйон-музей, що розповідає про історію Золотих воріт, який пізніше перенесли всередину самої будівлі. Частини воріт до цих пір знаходяться в цьому захисному саркофазі.