Одеський оперний театр

 Одеський оперний театр - головна визначна пам'ятка Одеси. Він відомий на весь світ завдяки своїй вражаючій красі.

    Перший театр опери та балету з'явився в Одесі ще в 1809 році. Першу виставу в театрі глядачі побачили 10 лютого 1810 року (оперу Фреліха «Нове Сімейство» та водевіль «Утішена вдова»). Але через 63 роки - в 1873 році - сталося нещастя - будівля театру була знищена сильною пожежею.

    Новий Одеський оперний театр зводився в стилі популярного в той час віденського бароко, за проектом австрійських архітекторів Ф. Фельнера та Г. Гельмера. Самі майстри безпосередньої участі в будівництві театру не брали (до Одеси вони не приїжджали). Тому Одеський театр опери та балету будувався кращими архітекторами міста (Ф. В. Гонсіровським, А. Бернардацці та Ю. Дмитренко). Новий театр відчинив двері глядачам 1 жовтня 1887 року.

    Навесні 1825 року пожежа знищила сцену та пошкодила зал. Знову всі сили були спрямовані на реконструкцію приміщення. Вже через рік у театрі почалися вистави. З цим Одеським театром опери та балету тісно пов'язане творче життя Ф. Шаляпіна, А. Дункан, П. Чайковського, М. Римського-Корсакова, С. В. Рахманінова та ін.

    Одеський національний академічний театр опери та балету має багату архітектуру. Будівля виконана у формі півкола. Її вінчає витончений купол. Над фасадом будівлі підноситься скульптурна група, очолювана покровителькою мистецтва музою Мельпоменою. Муза сидить у колісниці, в яку запряжені розлючені пантери. По обидва боки від входу в театр на постаментах розташовуються дві скульптурні групи, що зображують дві іпостасі - Трагедію (фрагмент трагедії Евріпіда «Іполит») і Комедію (епізод із комедії Арістофана «Птахи»). Будівлю театру прикрашають бюсти великих людей - Пушкіна, Гоголя, Грибоєдова, Глінки. Одночасно театр може прийняти 1664 глядача. Сцена охоплює значну площу - 500 квадратних метрів.

    Інтер'єр театру виконаний у стилі французького рококо. Розкіш внутрішньому оздобленню надають позолочені ліпні орнаменти, величезна кришталева люстра, меблі з бронзовою інкрустацією, унікальна завіса, яка виготовлена за ескізом художника А. Головіна, а також канделябри та світильники. В залі театру є орган. Підлоги виконані з мармурової крихти, для кожного поверху підібраний особливий малюнок. Великий інтерес викликає стеля. На її плафоні зображені сцени з п'єс Шекспіра «Гамлет», «Зимова казка», «Сон у літню ніч» та ін.

    У залі для глядачів є партер, ложі бенуара, бельетаж і так звана «царська ложа», яка розташована якраз навпроти сцени. Одна з унікальних особливостей залу театру полягає в дивовижній акустиці - зі сцени чути найменший шепіт у будь-якому місці залу.