Одеський Приморський бульвар

Одеський Приморський бульвар з усіма своїми пам'ятками - візитна картка міста-мільйонника Одеси. Це найкрасивіша частина перлини біля моря. З Одеського Приморського бульвару відкривається чудова панорама порту. Починається Одеський бульвар від Думської площі, а закінчується біля будівлі Воронцовського палацу.

    У центрі бульвару на напівкруглій площі височить пам'ятник герцогу Дюку Рішельє - першому градоначальнику Одеси, внучатому племіннику знаменитого кардинала Рішельє. Дюк Рішельє (Дюком його називали в народі, насправді його повне ім'я Арман Еммануель Софія-Септімані дю Плессі Рішельє) був державним діячем. З 1803 року за наказом імператора Олександра I йому присвоюється посаду градоначальника Одеси, а через два роки - в 1805 році - він призначається генерал-губернатором Новоросійської землі.

    У долі Одеси Дюк Рішельє зіграв важливу роль - домігся того, щоб місто звільнили від сплати податків, багато зробив для його будівництва та ін. Він був найшанованішою персоною в Одесі.

    Пам'ятник видатному державному мужу було встановлено 30 червня 1827 року. Зроблений він із бронзи, за проектом скульптора І. Мартоса. Три барельєфа виконані з латуні, вони символізують землеробство, торгівлю і правосуддя.

Потьомкінські сходи

    Від постаменту Дюку Рішельє ведуть до моря, прямо до Морського вокзалу знамениті Потьомкінські сходи. До цього вони називалися Приморські сходи, потім Рішельєвські сходи, Гігантські сходи, сходи бульвару Фельдмана, Бульварні сходи. Назва Потьомкінські сходи закріпилася після виходу фільму «Броненосець Потьомкін», знятого в Одесі режисером С. Ейзенштейном. Потьомкінські сходи були побудовані в 1837-1841 роках за наказом графа Михайла Семеновича Воронцова. Це був його подарунок дружині. Проект сходів розробили архітектори Ф. Боффо та А. Мельников, а втілили його в життя інженери Уоптон та Ю. Морозов.

    Потьомкінські сходи були закладені на місці стежки, що вела з міста до пристані. Їх довжина перевищує 140 метрів. Потьомкінські сходи мають 10 прольотів, кожен з яких складається з 20 сходинок. Раніше було рівно 200 сходинок, однак у зв'язку з розширенням порту 8 сходинок просто засипали. Підвалини Потьомкінських сходів звужуються догори. Такий архітектурний прийом створює ілюзію, що сходи однакові по ширині на всій протяжності. На сходах передбачені майданчики для відпочинку. Кому не під силу подолати 192 сходинки, можуть скористатися фунікулером (два вагончики місткістю по 12 місць). По Потьомкінських сходах туристи потрапляють на Одеський Морський вокзал, в порт.

Морський вокзал Одеси

    Одеський порт є одним із найбільших в Україні. Одеський Морський вокзал було побудовано в 1968 році за проектом архітекторів В. Головіна та В. Кремлякова. Згодом Морський вокзал зазнав ряд змін. На території вокзалу знаходиться багато історико-архітектурних пам'яток та будівель. Тут встановлена ​​скульптурна композиція «Золоте дитя», пам'ятник «Дружині моряка». В кінці причалу височить храм Святого Миколая.

Гармата на Одеському Приморському бульварі

    Серед визначних пам'яток Одеси особливу увагу привертає 250-пудова чавунна гармата з потопленого ворожого фрегата «Тигр», яка розташована на Приморському бульварі. Жерло гармати спрямоване в бік моря. Встановлено вона була в пам'ять про події Кримської війни 1853-1856 років. Під час обстрілу Одеси англо-французькою ескадрою англійський фрегат «Тигр» налетів на мілину і був розбитий береговими батареями. Одну з уцілілих гармат встановили на Одеському Приморському бульварі. Відкриття військово-історичного пам'ятника відбулося восени 1904 року.

Воронцовський палац

    Одеський Приморський бульвар замикається Воронцовським палацом - прекрасною спорудою з колонадою. Воронцовський палац було побудовано у 1826-1834-х роках за проектом архітектора Ф. Боффо на місці турецької фортеці. Поряд з палацом розташований фонтан «День і ніч», автор якого скульптор М. Рева.

Музей під відкритим небом

    З 2008 року на Приморському бульварі з'явився музей під відкритим небом. Під скляним куполом зберігаються руїни давньогрецької колонії, яка колись розташовувалася на території Одеси, прямо під Приморським бульваром.