Спасо-Преображенський собор у Сумах
Кафедральний Спасо-Преображенський собор - старовинний православний храм у Сумах, справжній шедевр майстрів XVIII століття. Він гармонійно поєднав у собі різні стилі - ренесанс, бароко та класицизм.
Спасо-Преображенський собор, якщо бути точним, був зведений ще в 60-х роках XVII століття. Він був із дерева й згорів під час однієї з навал татар. Храм відновили, і він проіснував аж 1776 року. Новий кам'яний собор будувався протягом 12 років. Перша служба відбулася в 1788 році. Через кілька років з'явилася кам'яна дзвіниця та огорожа.
У сучасному вигляді Спасо-Преображенський собор існує з 1882-1892 року. Проект для нього розробив відомий архітектор Михайло Іванович Ловцов. Була побудована нова триярусна дзвіниця, на вершині якої встановили баштовий годинник. На краях даху дзвіниці розміщені триметрові скульптури святих Іоанна, Марка, Матвія та Луки. На даху самого собору теж можна побачити чотири фігури: апостолів Петра й Павла та дві однакові скульптури князя Володимира. Усі вісім скульптур викликають непідробне здивування та захоплення у відвідувачів собору.
Інтер'єр Преображенського собору розкішний. Біломармурові іконостас, жертовник, кіоти для розміщення ікон, малахітові колони, багата ліпнина на куполі - кожен елемент надає храму величі та височини.
У Преображенському соборі встановлено декілька ікон. Корсунська ікона Божої Матері - найшанованіша з них. Це святиня храму. З цією іконою пов'язана дивна історія.
Спочатку Корсунська ікона належала Покровській церкві в селі Шпилівка. Після революції ситуація змінилася. Багато храмів були або закриті, або стерті з лиця землі. Шпилівська церква була знищена, а ікона Богородиці поповнила ряди експонатів краєзнавчого музею. У 30-і роки в музеї спалахнула сильна пожежа. Ікона дивом вціліла. Це настільки вразило співробітників музею, що вони вирішили повернути святиню церкві. Так в сумському Преображенському соборі з'явилася чудотворна Корсунська ікона.
З цією іконою в урочисті події (наприклад, на третій день Великодня) служителі собору здійснюють святкові ходи вулицями Сум.