Тараканівський форт
Тараканівський форт, або, як його ще називають, Нова Дубенська фортеця, - пам'ятник історії та архітектури XIX століття, пам'ятка Рівненської області. Тараканівський форт розташований поруч із селом Тараканів, під Дубно, звідси його назва.
Будівництво форту було обумовлено військово-політичними подіями. У 1795 році відбувся третій розділ Польщі, після якого владі Речі Посполитої прийшов кінець. Українське Поділля увійшло до складу Російської імперії. Від Австрії Росія була відокремлена кордоном по лінії Збараж - Броди - Берестечко - Сокаль. Необхідно було зміцнити цей західний кордон. Російський уряд вирішує створити нові оборонні укріплення. Їх розробкою займався генерал-інженер Едуард Тотлебен - герой оборони Севастополя (деякі автором проекту називають військового інженера-полковника Борисова). Дубенський форт, відомий у народі як Тараканівський форт, був побудований для захисту залізничної лінії Львів - Київ.
Перші роботи розпочалися в 60-х роках XIX століття - підготовляли місце для майбутнього форту, робився насип. Спорудження стін і будівель відбувалося в 1885 - 1890 роках. В якості будівельних матеріалів використовувалися цегла та цемент. Будівництво Дубенської фортеці було завершено в 1890 році.
Тараканівський форт за формою нагадує ромб. Зовні його оточує широкий та глибокий рів із земляними валами, які укріплені потужними стінами. У центральній частині форту побудовано двоповерхову будівлю. Це казарма. Свого часу тут був штаб коменданта форту, а також складські, господарські та житлові приміщення артилерійської роти. По периметру Тараканівської фортеці розташовувалися безпечні каземати. Загальна кількість каземат на території Дубенського форту - 105. У казематах могло вільно поміститися близько 800 осіб. Каземати були оснащені опаленням, вентиляцією, водопроводом та каналізацією. Тараканівський форт буквально весь пронизаний численними підземними ходами та колодязями. Це робить його таємничим і небезпечним, а також дає привід для створення нових легенд та оповідань.
На початку XX століття фортецю у Тараканові зайняли австрійці. Під час Брусилівського прориву Дубенський форт зазнав обстрілу російських військ. Австрійці були змушені залишити укріплення. У роки радянської влади Дубенський форт хотіли пристосувати під склад для зберігання продуктів, але безуспішно з-за високої вологості.
Колись шедевр військово-інженерного мистецтва Тараканівський форт сьогодні перебуває в жалюгідному стані. Адже він не нічийний - форт належить Міністерству оборони України та курується місцевої військової частини. Однак із кожним днем він все більше руйнується й заростає травою.