Музей гончарства
Однією з цікавих пам'яток Полтавщини є музей гончарства, розташований у селищі Опішне. Музей гончарства відчинив двері відвідувачам ще в 1989 році. Він став основою для створення Національного музею-заповідника українського гончарства. Тут зібрана унікальна колекція виробів із кераміки, яка налічує понад 30 000 експонатів. Серед них - роботи видатних гончарів: Олександри Селюченко, Івана Білика, родини Пошивайло, Михайла Китриша та ін. На честь гончарів Селюченко та Пошивайло в Опішному навіть відкрито музеї-садиби, які також є частиною музейного надбання.
Крім цього, в музейний комплекс входить вціліла будівля земської навчальної школи з горнами, яка була побудована ще в 1916 році. Це - зразок українського модерну. Автором проекту був український скульптор Василь Кричевський.
Частина експонатів музею гончарства розташована просто неба. Це галерея великих керамічних скульптур на найрізноманітнішу тематику. При опішнянському музеї гончарства функціонує бібліотека та архів гончарства, дослідницькі центри гончарства та кераміки.
Опішнянські гончарі здавна славилися своєю майстерністю. В одному з письмових джерел 1734 року згадується цікава подія: опішнянські умільці піднесли в дар гетьману Лівобережної України Данилу Апостолу цілий віз глиняних глечиків і горщиків.
В Опішному добре прижилося гончарство. І це не дивно - опішнянська земля багата на поклади глини. На початку XVIII століття тут був відкритий гончарний цех, в якому працювало майже 200 чоловік. А наприкінці ХІХ - початку ХХ століть гончарство стає основним профілем селища. У гончарному виробництві було задіяно близько тисячі умільців. Роботи опішнянських гончарів користувалися попитом не тільки в Україні, а й за кордоном. З 1894 року в Опішному починає функціонувати Земська губернська навчально-показова майстерня. Нічого подібного до цього на Лівобережній Україні не було.
Сьогодні в Опішному працюють два гончарних заводи - «Керамік» і «Художній керамік». Кожне літо в селищі проводиться фестиваль гончарства під назвою «Здвиг».