Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини в Переяславі-Хмельницькому
Головна визначна пам'ятка Переяслава-Хмельницького - так званий музей під відкритим небом. Це відомий в усій Україні Етнографічний музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини, що входить до складу Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав». Експонати переяславського музею мають світове значення.
Унікальність Музею народної архітектури та побуту в Переяславі полягає в масштабності хронологічного охоплення. На території близько 30 гектар зібрані експонати різних часів і культур: епохи міді та бронзи, Трипільської та Черняхівської культур, предмети побуту скіфських поселень, аж до початку XX століття. Мідне і бронзове століття представлені стародавньої кам'яної скульптурою та саркофагами для поховання. Одна з старожитностей музею, що дійшла до наших днів, - Добранічевська стоянка пізнього неоліту. Це житла, які побудовані з жердин, покритих шкурами. Пам'ятники Трипілля (III-II ст. до н.е.) - це кам'яні баби та Половецьке святилище кінця XII - початку XIII століть. Черняхівська культура (II-V століття) представлена землянками без димоходів.
Також у переяславському музеї під відкритим небом представлено українське село Середнього Придніпров'я кінця XIX - початку XX століть. Експоновані матеріали розбиті на окремі тематичні музеї: музей українських звичаїв та обрядів, музей хліба, музей рушника, музей прикладного мистецтва, музей історії православної церкви, музей бджільництва, музей сухопутного транспорту, музей космосу та ін. У музеї хліба, наприклад, представлена колекція знарядь праці, якими обробляли землю. А в музеї рушника зібрані рушники з усієї України, що відрізняються технікою вишивки. У переяславському музеї народної архітектури та побуту також зберігається велика колекція друкованих видань, українського народного одягу. Загальна кількість тематичних музеїв - 13.
У центральній частині музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини розташовані сільські будинки, які показують побут різних верств населення: ткача, столяра, коваля, гончара, грибника, пасічника і навіть священика. Тут є житло бідняка, середняка, заможного селянина, хата вдови тощо. Цілісний образ життя селянського села XVI-XIX століть завершують будівлі сільської управи, церков, церковно-парафіяльної школи, шинку та ін. Всі будинки та споруди зберегли свою унікальність: кожна будівля сповнена характерною для неї начинням, предметами обстановки, спеціальним ремісничим обладнанням тощо.
Також на території Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини в Переяславі-Хмельницькому є будинок Козацької застави XVII століття, оточений ровом та загостреним дерев'яним частоколом. Всередині нього розташоване житло козаків та конюшня. Збереглися одяг, керамічні вироби, військове спорядження та козацька зброя, велика колекція друкованих видань. Перед кожним будовою є табличка з поясненням, на якій вказується вік, до якого осередка належав його господар та особливості споруди.
У Переяслав-Хмельницькому музеї під відкритим небом можна побачити унікальну колекцію з 16 вітряних млинів XVII-XIX століть, які використовувалися для перемелювання зерна, для виготовлення крупи і як сукновальні. Це найбільша в Україні колекція млинів. Крім цього, на території переяславського музею є 11 дерев'яних церковних будівель, серед яких Остойская козацька церква (1606 р.), Піщецька козацька церква (1651 р.), Покровська церква (1775 р.), Сухоярська церква (XVIII ст.), Андрушівська церква (1767 р.), В'юнішанська церква (XIX ст.) та ін.