Дендропарк «Олександрія» в Білій Церкві
Дендрологічний парк «Олександрія» в Білій Церкві - найбільший дендропарк в Україні (його площа - понад 200 гектарів). Це державний пам'ятник садово-паркового мистецтва XVIII-XIX ст. Він знаходиться під патронатом Національної академії наук України.
Дендрологічний парк «Олександрія» - головна визначна пам'ятка міста Біла Церков. На його території росте близько двох із половиною тисяч видів дерев, чагарників та рослин, у тому числі й екзотичні, завезені із Західної Європи та Північної Америки. Тут ростуть тюльпанове дерево, дуб червоний, сосни чорна та веймутова, гледичія тріколючковая та ін. Деякі представники флори дендропарку переступили віковий рубіж в 200 років.
Закладено дендропарк «Олександрія» в 1793 році за проектом французького архітектора Мюффо. Він створювався при літній резиденції коронного гетьмана Польщі Францішека Ксаверія Браницького. Ще в 1774 році польський король Станіслав Август Понятовський підніс Браницькому в дар за державні заслуги кілька сіл та два міста, в тому числі і Білу Церкву, в якій граф заснував свій маєток «Аустерія».
Взимку Браницький зі своєю дружиною Олександрою Василівною Енгельгардт (племінницею князя Григорія Потьомкіна), яка, до речі, займала високе становище при дворі Катерини ІІ, жив у Петербурзі, а влітку перебирався в свою резиденцію в Білій Церкві. У 1784 році він передав білоцерківський маєток на піклування своїй дружині Олександрі. Графиня з ентузіазмом взялася за його облаштування. Вона приймає рішення створити парк, який не поступається по вишуканості європейським паркам, і називає його в свою честь - «Олександрія».
За основу дендропарку був узятий первозданний природний ландшафт із природними насадженнями, характерними для діброви. Унікальний ландшафтний дизайн парку «Олександрія» створювали кращі архітектори та садівники. Садових справ майстер Август Енс, наприклад, присвятив парку кращі роки свого життя - він працював над ним 54 роки! В його честь у парку встановлена металева колона.
Було створено Малу і Велику галявини, споруджено безліч мініатюрних водоспадів, фонтанів та ставків, містків («Китайський місток», «Арочний місток»), встановлено вази, скульптури з мармуру та бронзи, які були виконані італійськими майстрами. У глибині саду розташовувалася ротонда з бюстом князя Г. Потьомкіна.
До середини ХІХ століття парк «Олександрія» стає дуже популярним. Навіть члени царської сім'ї брали участь у його створенні. Імператори Олександр I і Микола I, княгиня Олександра Федорівна власноруч посадили тут дерева. Це місце було названо Царський сад. Кожне дерево, посаджене царською рукою, огородили та встановили табличку з написом, коли і ким воно було посаджено.
У білоцерківський дендропарк «Олександрія» приїжджали О. С. Пушкін, Т. Г. Шевченко, Г. П. Державін, Бестужев-Рюмін, Муравйов-Апостол, Ян Ліппоман, Ян Бровінскій та ін. Щоб оцінити всю красу паркового ансамблю «Олександрії», потрібно побачити парк на власні очі.