Кам'янець-Подільська фортеця
Кам'янець-Подільська фортеця - унікальний історико-архітектурний пам'ятник Поділля, музей під відкритим небом. Розташована фортеця у древній частині Кам'янця-Подільського - Старому місті, в дивовижній та казкової місцевості.
Старе місто - історичний центр Кам'янця-Подільського - височить на своєрідному острівці, з усіх боків він оточений скелястою ущелиною і річкою Смотрич. У Старому місті збереглася безліч старовинних будівель та споруд, деякі з них датуються XI століттям. Вони стали улюбленим місцем відвідування туристів. Особливою увагою користується міська ратуша XV століття. Це найстаріша ратуша в Україні.
Територія Старого міста є державним історико-культурним заповідником «Кам'янець». Перлина заповідника і головна пам'ятка Кам'янця-Подільського - древня фортеця.
Ким і коли була заснована Кам'янець-Подільська фортеця, невідомо. Одні археологи відносять її до XI - XII століть, інші називають більш ранній період, IX століття. Спочатку на місці фортеці було дерев'яне укріплення з земляними валами, яке з часом замінили більш міцним - кам'яним.
Сучасний вигляд Кам'янець-Подільська фортеця набула в XIV столітті при правлінні литовсько-руських князів Коріатовичів. На території фортеці розташовано два замки - старий і новий. Старий замок був побудований для захисту входу в місто, зокрема замкового мосту, і був розрахований на ведення ближнього бою. Новий замок будувався пізніше, в епоху розквіту артилерії. Він обороняв Старе місто з боку поля. Обороні приділялася велика увага, бо місто Кам'янець-Подільський було розташоване на перетині водних і сухопутних шляхів до Європи. Тому Кам'янець-Подільська фортеця стала важливим форпостом, який охороняв ці шляхи.
Протягом XV - XVI століть були побудовані Руська і Польська брами - добре продумана оборонна система. При появі ворога каньйон заповнювали водою зі шлюзів, і в місто вже неможливо було потрапити. Вежі й товсті стіни також тримали оборону міста.
Кам'янець-Подільська фортеця витримала безліч облог. У 1672 році вона була захоплена військами Османської імперії, що мали значну перевагу в чисельності та озброєнні. Турки влаштувалися в місті на 27 років, аж до 1699 року. Вони відбудували пошкоджені будівлі та стіни, пристосували міські будівлі під свої цілі. У католицькому соборі, наприклад, була відкрита мусульманська мечеть. До наших днів вцілів мінарет цієї мечеті.
У 1793 році місто Кам'янець-Подільський увійшло до складу Російської імперії. Поступово фортеця втратила своє військове та оборонне значення і стала використовуватися як в'язниця.
У даний час Кам'янець-Подільська фортеця відкрита для відвідування.