Заповідник «Асканія-Нова»
«Асканія-Нова» - унікальний біосферний заповідник у Херсонській області, в селищі з однойменною назвою. Це єдина у всій Європі територія, яку не зачепила людська діяльність.
В Україні лише чотири біосферних заповідника: Асканія-Нова, Чорноморський біосферний заповідник, Карпатський біосферний заповідник та Дунайський біосферний заповідник. Саме поняття «біосферний заповідник» означає цілком заповідну зону, саморегулюючу екосистему, мінімальне втручання людини у природні процеси поряд із дослідницькою діяльністю.
«Асканія-Нова» - це геніальний шедевр садово-паркового мистецтва. Тут гармонійно поєднується місцева флора та фауна з завезеними екзотичними, деякими рідкісними, видами рослин та тварин. Тут можна побачити верблюдів, страусів ему, нанду, дроф, фазанів, павлінів, папуг. У штучно створеному дендрологічному парку є кілька мальовничих водойм, посаджено багато унікальної рослинності.
На території заповідника «Асканія-Нова» є незаймана ділянка землі, так званий Великий Чапельський под. Тут росте величезна кількість рослин, деякі з них занесені в «Червону книгу». Тут у природних умовах мешкають дикі тварини: бізони, буйволи, лані, сайгаки, коні Пржевальського, а влітку в Чапельському поді можна побачити зебр, антилоп та інших тварин, що утримуються в спеціальних вольєрах. Восени сюди прилітають журавлі, лебеді, жайворонки та ін.
«Асканія-Нова» - перший заповідник на території Україні. Заснував його в 1898 році Фрідріх Едуардович Фальц-Фейн - багатий вівчар та землевласник, син барона фон Фальц-Фейна. З дитинства в маленькому Фрідріха виховували любов до природи його дідусь та вчитель-француз. Ще будучи студентом Дерптського університету, Фрідріх відвідав всі великі заповідники та зоопарки світу. У 22 роки він посадив свої перші дерева, а через чотири роки, вже після закінчення університету, у нього з'являється перша огороджена ділянка землі, що охоронялася. У 1898 році Фальц-Фейн пожертвував двома величезними ділянками своєї землі для створення заповідної зони. Він створює зоопарк, в якому мешкало близько двох тисяч тварин та птахів, і ботанічний парк, витрачає великі кошти на їх утримання. Його зусиллями були врятовані рідкісні види, зокрема, Біловезький зубр та кінь Пржевальського.
Микола II, який багато чув про Асканію, не в змозі побороти свою цікавість, відвідав Фальц-Фейна. Під час відвідин зоопарку стався конфуз - на самодержця Російської корони напав півень. Цар посміявся, додавши, що це його єдиний ворог, який нападає відкрито. Імператор був у захваті від відвідування Асканії-Нова. Побачене в Асканії настільки вразило його, що він нагородив Фальц-Фейна званням потомственого дворянина.
Заповідник «Асканія-Нова» був справою всього життя Фальц-Фейна, і він дуже сумував, коли події 1917 року змусили його покинути Асканію та емігрувати до Німеччини. Через три роки Фальц-Фейн помер. На його надгробку в Берліні зображені з обох боків два орли, і золотими літерами написано: «Hier ruhet in Frieden der grosse Schopfer von Askania-Nova», що в перекладі означає: «Тут спочиває у мирі великий засновник «Асканії-Нова».
Заповідник «Асканія-Нова» добре відомий за межами України. Сюди приїжджають туристи з усього світу.