Церква Святого Духа в Рогатині

  Церква Святого Духа - одна з найдавніших православних святинь України. Розташована вона на батьківщині легендарної Роксолани - у місті Рогатині (Івано-Франківська область).

    Церква Святого Духа - унікальний пам'ятник дерев'яної архітектури та живопису XVI-XVII століть. Вона по праву включена в десятку найцінніших дерев'яних культових споруд в Україні.

    У 2009 році Нацбанк України навіть випустив срібну десятигривневу монету із зображенням церкви Святого Духа. Хто захоплюється нумізматикою, напевно знає про це.

    Офіційною датою появи в Рогатині дерев'яного храму вважають 1598 рік. Про це говорить напис із північного боку центрального зрубу. Церква Святого Духа побудована з гладко обтесаних дубових брусів. В архітектурному плані церква Святого Духа є трьохзрубовим храмом із квадратним центральним зрубом. Верхівка його оформлена сигнатуркою (маленькою вежею із дзвоном) з високим шпилем.

    Справжньою окрасою храму є вівтар, оздоблений справжнім п'ятиярусним іконостасом 1650 року. Цей іконостас є справжнім шедевром, результатом спільної роботи місцевих майстрів і майстрів львівської малярської школи. Виконаний він у стилі ренесанс та бароко. Це найстаровинніший п'ятиярусний іконостас в Україні, що вцілів до наших днів.

    Протягом чотирьох століть церква Святого Духа кардинально не змінилася. У XIX столітті до храму була прибудована дзвіниця. Пізніше в ході реконструкції внесли зміни до форми даху центрального зрубу - спорудили аркадну сигнатурку, увінчану восьмигранним шатром. Інші частини храму зберегли свій первозданний вигляд. На території церкви залишилося навіть кладовище, таке ж старовинне, як і сам храм.

    З 1983 року церква Святого Духа стала музеєм, філією Івано-Франківського художнього музею. Сьогодні відвідувачам представлено експозиції іконопису, скульптури та різьблення Галичини XVI - XIX століть. Найцікавішими є ікона «Іоанн Хреститель з житієм», що датується серединою XVI століття, стародруки, дерев'яні скульптури та свічники.

    Про кожну стародавню споруду ходять легенди. Не виняток і церква Святого Духа. За легендою саме в цій церкві проповідував батько Роксолани Гаврило Лісовський (батько Лука), а сама Настя молилася в ній із ранніх років.

    Легенда, звичайно, гарна, але її легко зруйнувати, як картковий будиночок, варто тільки зіставити дати. Настя Лісовська народилася на початку XVI століття, приблизно в 1506 році, а церкву Святого Духа, як ми знаємо, побудували в 1598 році, тобто тільки через дев'яносто два роки. Після того, як дівчину викрали в ранньому віці, вона вже ніколи не була в рідних краях. Сумнівно й те, що в цьому храмі міг служити священиком її батько. Навіть якщо припустити, що на момент народження дочки Лісовському було 20 років, то на момент відкриття храму йому мало б виповнитися більше 110 років. Малоймовірно, що він дожив до цього віку. Але кожен вірить в те, у що він хоче вірити.

    Незважаючи на те, що церква Святого Духа є музеєм, не рідко тут проводять різні церковні обряди (хрещення, вінчання тощо), звичайно, за попередньою домовленістю з адміністрацією музею.