Костел Святого Миколая у Дніпродзержинську
У Дніпропетровській області, в місті Дніпродзержинську збереглася унікальна будівля кінця XIX століття - римсько-католицький костел Святого Миколая. Виконаний він у стилі неоготики, в шоколадно-коричневих тонах. Архітектура будівлі відрізняється лаконізмом, чіткими пропорціями, зовнішньою та внутрішньою гармонією.
Дніпродзержинський костел Святого Миколая має дуже гарний фасад - по обидва боки від ажурного центрального входу виступають дві величні стрілчасті вежі зі шпилями, увінчані хрестами. Це надає будівлі якоїсь загадковості та казковості.
Передумовою для будівництва нового костелу стала поява в Кам'янському (до 1936 року так називався Дніпродзержинськ) Дніпровського заводу. Основну масу робітників цього заводу складали поляки-католики. Місцевий молитовний будинок не міг вже вміщувати всіх віруючих. Тому в 1895 році починається зведення нового католицького храму за проектом архітектора Мар'яна Хорманського. Ініціатором будівництва виступив директор Дніпровського заводу Ігнатій Ясюкович. Про це говорить табличка з білого мармуру, яка прикріплена на одній зі стін костелу Святого Миколая: «Каменська Парафіяльна церква в ім'я Святого Миколая споруджена в 1895-1897 рр. з ініціативи директора-розпорядника Дніпровського заводу Ігнатія Ясюковича на кошти робітників та службовців Дніпровського заводу за участі Металургійного Товариства».
Дніпродзержинський костел Святого Миколая був відкритий у 1897 році і міг вмістити близько п'ятисот осіб.
У 1902 році Дніпровський завод спонсорував ремонтні роботи з благоустрою Миколаївського костелу: розпис стін, заміну дерев'яної огорожі на добротну кам'яну, встановлення на даху фасаду статуї Діви Марії, розбивку скверу біля храму та ін.
З 1929 року («року великого перелому») в радянській Україні різко змінюється ставлення до релігії та храмам. Починаються гоніння на служителів, тотальне закриття та знищення культових споруд. Не оминула ця доля і костел Святого Миколая у Дніпродзержинську. Католицький храм було закрито. Протягом довгих років у його приміщенні розміщувалося все, що завгодно (польський клуб, військкомат, стайня, філія університету марксизму-ленінізму, планетарій, морська школа ДТСААФ, майстерні художнього фонду, меблевий склад, кооперативи тощо), тільки не релігійна установа.
З 1990 року починаються роботи по відновленню майже зруйнованого та спаплюженого Дніпродзержинського Миколаївського храму. В кінці 1991 року тут відбулася перша меса. Костел Святого Миколая у Дніпродзержинську на сьогоднішній день є діючим.