Курган Чорна могила
Курган Чорна могила - стародавнє поховання в Чернігові, що датується археологами кінцем Х століття, до прийняття християнства на Русі. Це найбільше поховання на Чернігівщині. Поява цього поховання чернігівські перекази пов'язують із князем Чорним, засновником Чернігова. Згідно з легендою, князь загинув у битві з древлянами під стінами міста, і на цьому місці звели великий курган, який назвали Чорною могилою.
На жаль, немає ніяких достовірних відомостей, що підтверджують існування чернігівського князя Чорного. Правда це чи легенда, ми, напевно, вже ніколи не дізнаємося.
Першовідкривачем кургану Чорна могила називають археолога Дмитра Яковича Самоквасова. У його честь пізніше була споруджена на вершині кургану гранітна стела, верхівку якої вінчає зображення давньоруського шолому. Самоквасов провів тут низку розкопок у 1872-1873 роках і виявив під насипом залишки величезного похоронного багаття.
За знайденими вцілілими останкам вчені прийшли до висновку, що тут поховані два давньоруських воїна в бойових обладунках та жінка, можливо, наложниця (у Чорній могилі були знайдені жіночі прикраси). Один із воїнів був майже юнаком (про це свідчать розміри знайдених шоломів: один маленький, другий нормального розміру). Очевидно, тут поховали сина та батька. Це були не прості воїни. У своєму середовищі вони мали високий статус та користувалися великою пошаною. Про це свідчать величезні, вражаючі розміри кургану, а також велика кількість зброї. У ногах воїнів лежали два осідланих коня, а в ногах жінки - десять серпів. У Чорній могилі було знайдено два мечі з красивими рукоятями, близько десяти наконечників копій, щити, предмети побуту, стремена та вудила - залишки кінного спорядження. Русичі з усіма почестями відправляли в останній похід своїх славних воїнів.
У кургані Чорна могила археологи виявили різні предмети та посуд для поминального обряду (тризни), а також покручені під впливом часу кольчуги та шоломи, два жертовних ножа, казан із кістками барана, два роги тура, дві золоті монети часів Василя I Македонянина - імператора Візантії, фігурку бронзового ідола. Після тризни Чорну могилу досипали.
Курган Чорна могила - один із найдавніших на Чернігівщині, він є важливою частиною історико-архітектурного заповідника «Стародавній Чернігів».