Парк «Софіївка» в Умані
Національний дендрологічний парк «Софіївка» в Умані на Черкащині - перлина світового масштабу, яку вже давно потрібно внести до списку культурної спадщини ЮНЕСКО. По своїй красі, вишуканості, грандіозності та мальовничості «Софіївка» не поступається кращим зразкам садово-паркового мистецтва світу: Версальському палацовому парку, Потсдамському королівському парку Сан-Сусі, петергофським садам і паркам. На честь уманського парку навіть називають планети (планета під номером 2259 з 1985 року офіційно носить назву «Софіївка»), йому присвячують твори (Станіслав Трембецький, поема «Zofiówka»). Про нього є, що розповісти, і є, що подивитися. Щорічно побачити це диво паркобудівництва приїжджає близько півмільйона людей на рік.
Загальна площа Софіївського парку в Умані становить 179, 2 га. Його прикрашають статуї стародавніх богів (Аполлона, Амура, купальниці-Венери), героїв (Паріса, Орфея) і філософів (Сократа, Гомера, Еврипіда, Аристотеля), мальовничі містки, альтанки, водойми. У «Софіївці» є і Єлисейські поля, і Партерний амфітеатр, і багато іншого. У парку можна побачити багато чудасій, наприклад, Фонтан Змія - найкрасивіший і оригінальний з усіх софіївський фонтанів. Він влаштований посеред Нижнього озера. Стовп води заввишки до 20 метрів виривається з широко розкритою пащі гігантської змії. Воістину незабутнє видовище!
У центральній частині парку розташований Великий водоспад. Вода зривається з висоти близько 15 метрів. Біля підніжжя водоспаду є озеро, на якому живуть білі лебеді.
Парк «Софіївка» відрізняється чудово продуманою системою гідротехнічних споруд: ставків, водоспадів, каскадів, басейнів і фонтанів. Не можна не віддати належне творцям паркового ансамблю. З першого погляду може здатися, що десь має працювати потужна система насосів. Хоча все набагато простіше, якщо не сказати - елементарно. Вода надходить в усі водойми парку по прихованим підземним шлюзам самопливом із Верхнього озера. Завдяки перепаду висот між двома озерами - Верхнім і Нижнім - якраз і створюється необхідний тиск води.
Одним із найромантичніших куточків в уманському парку «Софіївка» є так званий Острів Кохання (Острів Анти-Цирцеї), розташований на Верхньому озері, з гарним двоярусним Рожевим павільйоном. Хто хоч трохи знайомий із давньогрецькою міфологією, напевно знає, що богиня Цирцея була могутньою чарівницею, здатної перетворювати людей на тварин. Саме вона перетворила на свиней супутників Одіссея, коли вони пристали до її острова Еея під час довгих морських мандрів. Сам Одіссей зумів уникнути цієї долі, звільнив від чар своїх друзів і, підкоривши серце Цирцеї, прожив із нею щасливий рік на райському острові. Мабуть, назва штучно створеного (і причому вручну!) у парку «Софіївка» острова Анти-Цирцеї є натяком на відокремлене любовне гніздечко. Тим більше що раніше дістатися сюди можна було тільки по озеру на човні. Сьогодні все набагато простіше - Острів Кохання сполучається з берегом за допомогою дерев'яного моста, зведеного тут ще в 1853 році.
Уманський парк «Софіївка» - чудове місце для відпочинку не тільки жителів України, а й іноземців. Сьогодні це популярний туристичний центр. Екскурсійне обслуговування в парку здійснюється на декількох мовах (українській, російській, англійській, французькій, німецькій та ін.) Вам можуть запропонувати покататися по території «Софіївки» в екіпажі або верхи на коні, відправитися в подорож по озеру на човні, гондолі, катамарані або прогулянковому поромі «Софія». При бажанні можна приміряти вбрання модниць XIX століття і зробити парочку знімків на пам'ять. Особливо люблять це місце наречені. На території парку «Софіївка» передбачено проведення церемонії одруження. Романтичніше місця навряд чи можна знайти.