Воронцовський парк

 Воронцовський палац оточений стародавнім парком - пам'ятником садово-паркового мистецтва першої половини XIX століття. Воронцовський парк (його називають також Алупкінський парк) охоплює територію площею сорок гектарів. Його прикрашає екзотична рослинність, мальовничі фонтани, ставки з лебедями, скульптури.

    Воронцовський парк в Алупці був закладений ще до будівництва самого палацу, в 1820 році, про що говорить напис на табличці в парку. Алупкінський парк створювався рукою талановитого садівника-архітектора Карла Кебаха. Кебах вдало використав рельєф місцевості, завдяки цьому парк виглядає природно, органічно вписується в природний ландшафт. Складається враження, що дерева і рослини, завезені сюди здалеку (розмарин, пальма, індійський бузок, гліцинія, тис, італійська сосна, суничне дерево та ін.), завжди тут росли, а штучно створені ставки, водоспади, галявини і гаї дуже схожі на природні, немов вони створені не людиною, а природою. Навіть родючий ґрунт був привезений і поширювався по території парку вручну! Ось такою копіткою, воістину титанічною працею створювався Воронцовський парк. Він вважається одним із кращих у Криму.

Парковий ансамбль складається з Верхньої та Нижньої частин. Численні паркові стежки та алеї Верхнього парку ведуть відвідувачів до Малого і Великого кам'яних хаосів. Великий хаос розташований у північній частині Верхнього парку, а Малий хаос - у східній. Ці кам'яні хаоси не що інше, як нагромадження кам'яних брил. Причому природне нагромадження каміння (тобто створене природою без втручання людини) називають Малим хаосом. І Великий і Малий кам'яні хаоси гармонійно вписуються в ландшафт Воронцовського парку. Навіть у сильну літню спеку тут завжди прохолодно. Кожен, хто відвідає кам'яні хаоси, безсумнівно, зверне увагу на дивне освітлення. Все в яскраво-зелених тонах. І це не штучна підсвітка. Сонячне світло проникає сюди через щільний полог дерев, до того ж самі камені покриті отруйно-зеленим мохом. Тінисті гроти, які оповиті плющем, надають парку якоїсь загадковості і філософського настрою. Царство спокою і тиші, умиротворення та споглядання. Напевно, саме тут князь Воронцов розмірковував про долі світу цього.

Між кам'яними хаосами Алупкінського парку розташовано кілька мальовничих ставків, і в кожного своя назва. Найбільший ставок - Лебедине озеро. Назва очевидна - тут постійно, аж із дня завершення облаштування Алупкінського палацово-паркового комплексу, живуть лебеді. На березі Лебединого озера для них побудований спеціальний будиночок. У центральній частині ставка є кам'яне піднесення у вигляді піраміди. Звідси цівкою б'є вода.

    Другий ставок називається Форельним озером. Він невеликий, освітлення тут не таке яскраве, як на Лебединому озері, через велику кількість дерев, що оточують ставок. Форельне озеро легко впізнати по химерно вигнутому стовбуру ясена, що відбивається в дзеркальній гладі води. Дерево було посаджено під кутом спеціально, щоб воно нависало над ставком. Це надає Форельному озеру якоїсь романтики та загадковості.

 Найменший ставок - Дзеркальне озеро. Блакитно-сиза вода в ставку немов дзеркало - відображає ледь не до найдрібніших деталей крони дерев, кам'яні брили, що вкриті мохом, хмари... Дзеркальне озеро розташоване в найбільш тінистій місцевості. Його бездоганно рівна поверхня створює ілюзію, що вода в ставку стоїть. Насправді ж Дзеркальне озеро проточне.

    Воронцовський парк прикрашають три водоспади: Трільбі, Вільний Стрілець і Полотно. Всі вони різні. Водоспад Вільний Стрілець, наприклад, захований у заростях рослинності. Створюється враження, що вода витікає прямо з-під землі. Водоспад Полотно, навпаки, ллється з плоского каменю, розташованого на пагорбі. Водоспад Трільбі збігає вниз тонкими сріблястими цівками.

У Воронцовському парку є Каштанова, Платанова, Сонячна галявини. На Платановій галявині росте дивне дерево з горизонтально розпростертими гілками, густо вкритими темно-зеленими голками. Воно трохи схоже на ялину. Це дерево - араукарія, далека родичка наших хвойних вічнозелених рослин. Араукарію також називають мавпячим деревом. У Південній Америці та Східній Австралії такі дерева не в дивину, а у нас справжня рідкість.

    Нижній парк прилягає до південної частини Воронцовського палацу. Він виконаний у стилі ренесанс. У Нижньому парку відвідувачі можуть побачити Фонтан сліз (точна копія знаменитого Бахчисарайського фонтану), джерела «Чайний будиночок», «Котяче око», скелю І. К. Айвазовського, левову терасу. Воронцовський парк немов дорога оправа обрамляє Воронцовський палац - перлину Південного берега Криму.