Бахчисарайський палац
Бахчисарайський палац - унікальний шедевр османського зодчества XVI - XVII століть, який дійшов до нашого часу. Це історико-архітектурний пам'ятник світового значення.
Бахчисарайський палац у минулому був головною резиденцією, родовим гніздом ханської династії Гераїв (Гіреїв) - правителів Криму. Зведення нового палацу поклало початок місту Бахчисараю на місці селища Салачик.
Поблизу Бахчисарая було побудовано ще п'ять малих ханських палаців: Девлет-Сарай, Улаклі-Сарай, Алма-Сарай, Качи-Сарай, Сюйрень-Сарай. Ці палаци служили заміськими ханськими апартаментами. За значимістю вони не могли зрівнятися з Бахчисарайським палацом - осереддям усього життя Кримського ханату. Саме тут, в Бахчисараї, вирішувалися важливі політичні, економічні та культурні питання - все, що стосувалося державного устрою кримських татар.
Бахчисарайський палац поклав початок місту Бахчисараю та зробив його столицею Кримського ханства. До цього резиденція ханів із роду Гераїв (Гіреїв) розміщувалася в мальовничій долині Ашлама-Дере, де і був побудований перший ханський палац. Сьогодні ми можемо милуватися лише чудовим видом Ашлама-Дере. Хто не знає історію, той ні за що не здогадається, що тут розташовувався палац перших правителів незалежного від Золотої Орди Кримської держави. На жаль, не збереглося не те, що жодної споруди, навіть натяку на ханську обитель.
Незабаром Ашлама-Дере стала занадто тісною для придворної свити та війська, і в середині XVI століття ханську резиденцію перенесли ближче до степу, в долину річки Чурук-Су («гнила вода»). Від цього міцніюча молода держава тільки виграла. Долина приваблювала великою кількістю зелені та джерел, а також, що було важливим в період запеклих воєн - вдало прихована горами. Тільки наблизившись впритул до долини, можна було побачити татарське місто.
Зведення палацового комплексу почалося на початку XVI століття, коли на ханському престолі сидів хан Сахіб I Герай, син Менглі I Герая. В основі будівництва лежала ідея - побудувати палац, що нагадує райський сад. Не дарма Бахчисарай у перекладі з татарської означає «сад-палац». Про виникнення Бахчисарайського палацу існує легенда.
Якось син Менглі Герая поїхав на полювання. Удача супроводжувала йому, і він набив багато дичини. Задоволений і втомлений молодий хан спустився в долину до річки Чурук-Су, щоб відпочити в тіні дерев. Раптово його потривожив якийсь звук. Ханський син помітив двох змій, які звивалися в смертельному двобої. Незабаром одна змія була переможена. Її пошматоване, покусане тіло лежало нерухомо. Раптово із заростей з'явилася третя змія та напала на переможницю. Зав'язалася нова боротьба. Згусток зміїних тіл зник у високій траві. Ханський син звернув увагу на нерухоме тіло переможеної змії. Він думав про долю батька та свого народу. Ось так і вони, подібно до цієї напівмертвої змії, налякані, зачаїлися від золотоординців у фортеці. Який буде результат битви? Раптово переможена змія підняла голову та, докладаючи неймовірних зусиль, підповзла до річки. Вона зникла під водою, і сторопілий ханський син побачив її жваве гнучке тіло вже на іншому березі річки. Син про все розповів Менглі Герай. Це був добрий знак. Золоту Орду розбили. На тому місці, де сталася сутичка двох змій, було вирішено звести ханський палац і місто Бахчисарай. Що найцікавіше - на північних воротах Бахчисарайського палацу якраз і зображені дві змії, які зчепилися у двобої.
Весь палацовий комплекс розміщується на площі понад чотири гектар. Раніше він займав значно більшу територію.
Архітектурний комплекс Бахчисарайського палацу включає північні та південні ворота, головний корпус, на другому поверсі якого розміщувалися ханські покої; Велику Ханську мечеть; баню Сари-Гюзель; Соколину вежу (тут тримали соколів для ханської полювання); гаремний корпус; сади і парки; фонтанний дворик , де розташовані Золотий фонтан і знаменитий Фонтан сліз, що породив романтичну легенду; бібліотечний корпус; набережну; Екатеринську милю 1787 року та ін.
Насамперед була побудована Велика Ханська мечеть (Хан-Джамі) з двома 28-метровими мінаретами, що підносяться над усіма будівлями Бахчисарайського палацу. Поруч з Хан-Джамі - банний комплекс Сари-Гюзель («жовта красуня»). Обидві споруди датуються 1532 роком, про це говорить напис на плиті, вбудованої в стіну лазні. До речі, Сари-Гюзель служила лазнею для місцевих жителів аж до 1924 року. Можете собі уявити, як добре має бути побудована будівля, щоб прослужити людям майже 400 років!
За Великою Ханською мечеттю знаходиться мезарлик - палацове кладовище. Тут поховані дев'ять ханів, родичі ханської сім'ї та кілька представників придворної аристократії. Цікаво, що чоловічі надгробки пам'ятників увінчані навершями у вигляді чалми, а жіночі - у вигляді фески. Поруч розташовані два мавзолеї - гробниці північне дюрбе (XVI століття) та південне дюрбе (XVII століття), а також надгробна ротонда XVIII століття (це могила Менглі-Гірея II).
На території Бахчисарайського палацу є ще одна усипальниця - дюрбе Діляри-бікеч. Розташована вона в саду за Південними воротами, віддалік від усіх палацових споруд, напевно, щоб ніхто не турбував вічний сон Діляри-бікеч - улюбленої дружини хана Крим Гірея.
Про це кохання ходять легенди. Достовірних відомостей про дівчину на ім'я Діляра-бікеч не збереглося. Судячи по титулу бікеч, Діляра займала при ханському дворі високе становище. Цей титул мали високопоставлені придворні розпорядниці ханського майна.
За переказами Крим Герай (Гірей) був шалено закоханий у Діляру-бікеч, але дівчина залишалася глухою до любовних страждань відомого своєю жорстокістю хана. Ханські дружини, обділені увагою свого повелителя, згораючи від ревнощів, вбили суперницю. Печаль Крим Герая була невтішною. В пам'ять про свою кохану хан наказав майстрові Омеру створити щось таке, щоб камінь через століття проніс його горе та страждання, щоб він плакав, як плаче його серце. Так в 1764 році з'явився в Бахчисарайському палаці «Сельсебіль» - Фонтан сліз. Про це свідчать написи на ньому.
Спочатку Фонтан сліз розташовувався біля дюрбе Діляри-бікеч, а потім (до приїзду Катерини II) його перенесли у внутрішній дворик головного палацового комплексу. Фонтан сліз прикрашений двома написами. Перша прославляє хана Крим Гірея, друга - цитата з Корану: «Там (у райському саду) праведні питимуть воду з джерела, званого Сельсебіль». Сельсебіль - райський джерело життя.
Фонтан сліз увічнив у своїй поемі «Бахчисарайський фонтан» О. С. Пушкін, який відвідав Бахчисарайський палац в 1820 році. Легенда про Фонтан сліз справила на поета дуже сильне враження. На честь Пушкіна біля Фонтану сліз встановлено бюст поета.
Бахчисарайський палац дуже сильно постраждав під час сильної пожежі в 1736 році. У період російсько-турецької війни Бахчисарай був захоплений російськими військами під проводом генерала-фельдмаршала Крістофа фон Мюнніха, більш відомого в Росії як Христофор Мініх. Мініх віддав наказ знищити ханську резиденцію, але перш зробити опис палацового комплексу. Вогонь знищив більшість будівель ханського палацу.
Після цього Бахчисарайський палац майже повністю втратив свій первинний вигляд. Він неодноразово ремонтувався та перебудовувався, спочатку за правління кримських ханів Селямет Герая та Крим Герая, а після приєднання Криму до Російської імперії - при Міністерстві внутрішніх справ. Особливо Бахчисарайський палац змінювався після підготовки до приїзду імператорських персон: Катерини II, Олександра I та ін. Деякі старі споруди були знесені. Ця сумна доля спіткала три будівлі гарему (всього їх було чотири), частина банного комплексу Сари-Гюзель, зимовий палац тощо. Наспіх зроблені ремонти також завдавали непоправної шкоди єдності стилю, вигляд палацу був сильно спотворений. Згодом площа, яку займав Бахчисарайський палац, до непристойності скоротилася в розмірах - з 18 до 4,3 гектара! Це вже занадто, погодьтеся!
Сьогодні всі реставраційні роботи спрямовані на відновлення початкового та неповторного вигляду Бахчисарайського палацу - рідкісного архітектурного та культурного пам'ятника, яким захоплювалися кращі уми свого часу: Міцкевич, Пушкін, Жуковський, Грибоєдов, Толстой, Бунін, Коцюбинський.